ترور شهید مصطفی احمدی روشن....

 

 

وزیر امور خارجه آمریکا و یک مقام عالی رتبه وزارت امور خارجه انگلیس دخالت در ترور دانشمند هسته ای ایران را تکذیب و این حادثه تروریستی را محکوم کردند.  به گزارش ایسنا، آلیستر برت  معاون خاورمیانه  وزارت امور خارجه انگلیس  در گفت وگویی با شبکه تلویزیون بی بی سی فارسی ضمن رد هر نوع دخالت کشورش در ترور مصطفی احمدی روشن  دانشمند هسته ای ایران  گفت: ما کشتن غیرنظامیان را به هر شکل همواره محکوم کرده ایم.  او هم چنین گفت که موضع انگلیس در زمینه برنامه هسته ای ایران روشن است و لندن ادامه گفت وگوهای هسته ای با ایران را خواستار است. ترور مصطفی احمدی روشن در زمانی صورت گرفته که تنش میان ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته ای این کشور به طور مرتب در حال افزایش است. کشورهای غربی تحریم های ایران را شدت داده اند و ایران نیز تهدید کرده است که ممکن است تنگه هرمز را ببندد. بنا براین گزارش، هیلاری کلینتون- وزیر امور خارجه آمریکا  نیز در واکنش به ترور مصطفی احمدی روشن- معاون بازرگانی تاسیسات غنی سازی نطنز- دست داشتن کشورش در هر گونه اقدام خشونت آمیز در ایران را با قاطعیت رد کرده است. کلینتون با ایراد اتهاماتی تکراری علیه ایران گفت: "ما معتقدیم که باید میان ایران، همسایگانش و جامعه بین المللی نوعی درک متقابل وجود داشته باشد، درکی که بر اساس آن بتوان راه حلی برای رفتار تحریک آمیز ایران، پایان دادن به تلاش این کشور برای دستیابی به جنگ افزارهای هسته ای، پیوستن آن به جامعه بین المللی و این که عضوی موثر از این جامعه باشد، پیدا کرد." وی افزود: "بسیاری از کشورها نگران رفتارهای تحریک آمیز ایران هستند." ارین پلتن  سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید  نیز دست  داشتن آمریکا در کشته شدن وی را رد کرد و گفت: ما همه انواع خشونت، از جمله این حادثه، را به شدت محکوم می کنیم. ویکتوریا نولاند- سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا- هم در واکنش به این موضوع گفت که کشورش هر گونه حمله به افراد بی گناه را محکوم می کند. این در حالی است که چندی پیش سه تن از اعضای کنگره آمریکا به صراحت عملیات های پنهان علیه اشخاص و تاسیسات ایرانی را خواستار شدند. پیتر تی.کینگ- نماینده رییس کمیته امنیت کشور، مایکل مک کال- رییس کمیته فرعی نظارت، تحقیقات و مدیریت  و پاتریک میهان- رییس کمیته فرعی ضد تروریسم و اطلاعات جاسوسی  در نامه ای به باراک اوباما، رییس جمهور این کشور ضمن اذعان به شکست تحریم های اعمال شده علیه کشورمان از سال 1979 تاکنون و با ابراز نگرانی از افزایش نفوذ ایران در آمریکای لاتین که زمانی حیات خلوت آمریکا محسوب می شد، "اقدام پنهان آمریکا علیه ایران از جمله علیه تاسیسات و اشخاص" ایرانی را خواستار شدند. آن ها هم چنین "عملیات های سایبری علیه ایران" و تحریم بانک مرکزی ایران را از اوباما خواستار شدند. هم زمان با تشییع پیکر پاک شهید مهندس مصطفی احمدی روشن، وزارت خارجه کشورمان با ارسال دو یادداشت اعتراضی شدید اللحن خطاب به دولت های آمریکا و انگلیس بر نقش آشکار آن ها در وقوع این جنایت تاکید کرد و این کشورها را در قبال جنایات انجام شده علیه دانشمندان هسته ای ایران مسوول دانست. در یادداشت اعتراضی ایران خطاب به دولت انگلیس که برای وزارت خارجه این کشور ارسال شده است، با اشاره به سخنان جان ساورز  رییس سرویس اطلاعات خارجی انگلیس  در پاییز سال گذشته تاکید شده است که ترور دانشمندان هسته ای ایران بلافاصله پس از سخنرانی ساورز درباره آغاز عملیات اطلاعاتی علیه ایران انجام شده است.
در این یادداشت آمده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با مد نظر قرار دادن این واقعیت که روند عملیات ترور دانشمندان ایرانی دقیقا پس از اعلام این رویکرد دولت انگلیس از سوی جان ساورز- رییس سرویس اطلاعاتی انگلیس- آغاز شده است، بنابراین مراتب اعتراض مجدد خود نسبت به پیامدهای رویکرد یاد شده دولت انگلیس را ابراز کرده و بر مسوولیت آن کشور در قبال این قبیل اقدامات تروریستی تاکید می ورزد». هم چنین ایران یادداشت اعتراض دیگری خطاب به دولت آمریکا را به سفیر سوییس در تهران که مسوولیت دفتر حافظ منافع آمریکا را بر عهده دارد ارائه کرد. ایران در این یادداشت بر این نکته تاکید کرده است که یادداشت های دیپلماتیک مکرر ایران در مورد وجود اسنادی مبنی بر حمایت آمریکا از گروه های تروریستی علیه ایران بدون پاسخ مانده و حتی با سکوت تاییدآمیز این کشور مواجه شده است. این یادداشت اضافه می کند: «براساس اسناد معتبر و اطلاعات موثق این عملیات ترور با هدایت، پشتیبانی و برنامه ریزی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و با دخالت مستقیم عوامل وابسته به آن سازمان به انجام رسیده است که مسوولیت مستقیم آن برعهده آن دولت است که باید براساس موازین و حقوق بین الملل و تعهدات دوجانبه پاسخ گو باشد». این یادداشت تاکید می کند: «جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این ترور ناجوانمردانه و درخواست توضیح فوری دولت آمریکا، نسبت به عواقب آن به طور جدی هشدار می دهد و از آن دولت قویا می خواهد به حمایت های خود از هرنوع عملیات تروریستی ضدبشری نسبت به جان شهروندان ایران که ناقض حقوق بین الملل و تعهدات ذی ربط آن دولت بوده و صلح و امنیت بین المللی را در معرض تهدید جدی قرار می دهد، فورا پایان دهد. ضمن آن که حق پیگیری مقتضی موضوع نیز برای دولت جمهوری اسلامی ایران محفوظ است».
در همین حال سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک به شبکه خبری سی ان ان آمریکا گفت: رژیم صهیونیستی رسما اعلام کرده که خواهان حذف دانشمندان هسته ای ایران است، بنابراین ملت ایران; اسراییل و حامیان او را عامل ترور دانشمندان خود می دانند. مجری شبکه خبری "سی ان ان" از محمد خزاعی پرسید: دولت ایران، دولت آمریکا و اسراییل را مسوول ترور مصطفی احمدی روشن می داند و نامه بسیار تندی را به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده است، به نظر شما چه کسی مسوول این ترورهاست؟ که او گفت: همان طور که می دانید این نخستین باری نیست که یک دانشمند ایرانی مورد حمله تروریستی قرار می گیرد، اتفاقات مشابهی در سال 2010 رخ داد و ما با اتکا بر شواهدی که در اختیار داریم، معتقدیم این قبیل اقدامات با حمایت خارجی انجام می گیرد. وی افزود: حتی برخی از مقامات اسراییلی اعتراف کردند که سعی دارند دانشمندان ایرانی را ترور و ایران را از حق مسلم خود یعنی بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای باز دارند. سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد گفت: بنابراین معتقدیم این قبیل اقدامات توسط عوامل خارجی رخ می دهد که با رژیم صهیونیستی و برخی مراکز تروریست پرور دیگر در سایر نقاط دنیا مرتبط هستند. مجری سی ان ان از خزاعی پرسید آیا معتقدید آنان (آمریکا و اسراییل) برای این قبیل حملات تروریستی از شهروندان ایرانی نیز کمک می گیرند؟ که او پاسخ داد: این اقدامات تروریستی توسط عناصر خارجی طراحی و تامین مالی می شوند و هر کسی می تواند مرتکب این قبیل جنایات شود. مجری سی ان ان با اشاره به آن چه آتش سوزی و انفجار پراکنده در تجهیزات هسته ای ایران می نامید و نیز رخ دادن چند ترور دانشمندان هسته ای کشورمان، از خزاعی پرسید آیا تاکنون این موارد تاثیری بر فعالیت های هسته ای ایران گذاشته است؟ که خزاعی پاسخ داد: نه تنها این قبیل اتفاقات هیچ تاثیری بر روند برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نداشته و نخواهند داشت بلکه هرگونه فشار اقتصادی و حمله تروریستی، منجر به محروم شدن ملت ایران از حقوق مسلم خود یعنی بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای، نخواهد شد. سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر استفاده صلح آمیز از مزایای انرژی هسته ای تاکید دارد و معتقد است این قبیل اقدامات تروریستی فقط به اتحاد بیش تر مردم منجر می شود تا با قدرت فزاینده ای، به سوی ارتقای دانش صلح آمیز هسته ای خود حرکت کنند. مجری در ادامه این مصاحبه زنده پرسید: اکنون تنش زیادی میان ایران و غرب درباره برنامه هسته ای شاهدیم، به نظر شما چگونه می توان این تنش ها را از بین برد؟ که خزاعی پاسخ داد: از میان برداشتن تنش ها فقط از طریق حل و فصل اختلافات و گفت وگو میسر می شوند نه از طریق عملیات سری و تروریستی.

اتخاذ راهکارهای جدید برای حفاظت از دانشمندان هسته ای

معاون امنیتی  انتظامی وزیر کشور از اتخاذ راهکارهای جدید در جهت حفاظت از نخبگان و دانشمندان هسته ای کشورمان خبر داد.  علی عبداللهی در گفت وگو با ایسنا،  در پاسخ به این پرسش که "پس از اتفاق روز چهارشنبه و ترور شهید مصطفی احمدی روشن آیا دستگاه های امنیتی روش و راهکار جدیدی برای حفاظت از دانشمندان و نخبگان علمی کشورمان در نظر گرفته اند؟" گفت: بلافاصله بعد از اتفاق روز چهارشنبه، همه مسوولان ذی ربط و دستگاه های امنیتی را دعوت کردیم و در جلسه ای، روش های مقابله و تشدید حفاظت از نخبگان علمی و دانشمندان هسته ای مان را مورد توجه قرار دادیم که انشا»الله به مرحله اجرا در می آید.  وی همچنین در پاسخ به این پرسش که "پیش از این نیز درباره اتخاذ راهکارهای جدید در حفاظت از دانشمندان ما بحث شده بود اما حادثه تروریستی جدیدی رخ داد; بنابراین راهکارهای شما چگونه خواهد بود؟" پاسخ داد: طرح این روش ها امکان پذیر نیست. قبلا هم کارهایی انجام شده بود، اما بحث جدیدی در حال حاضر مورد توجه است و من بعد از

 

 

مدتی خواهم گفت که چه اتفاقی افتاده و چه اقداماتی صورت گرفته است.  

بررسی نحوه مجازات عاملان ترور اخیر

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه "در حال بررسی مجازات عاملان پشت صحنه و مزدوران میدانی ترور شهید احمدی روشن هستیم"، نحوه این مجازات برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و شرکای آنها را آزاردهنده توصیف کرد.  به گزارش ایسنا، سردار سیدمسعود جزایری با اشاره اقدام تروریستی اخیر و شهادت دانشمند جوان هسته ای  شهید مصطفی احمدی روشن  و همراه وی، شهید رضا قشقایی، گفت: ارتکاب جنایت کثیف تروریستی و حذف فیزیکی دانشمندان را تهدیدی برای کشور می دانیم و در چارچوب راهبرد تهدید برابر تهدید، درحال بررسی مجازات عاملین پشت صحنه و مزدوران میدانی ترور شهید احمدی روشن هستیم.  وی با تاکید بر اینکه "پاسخ ایران، پاسخی آزاردهنده برای حامیان تروریسم دولتی است"، افزود: در این راستا چگونگی فعال سازی ظرفیت های ناشی از عمق استراتژیک انقلاب اسلامی از جمله موضوعاتی است که روی میز قرار داده ایم و دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.  معاون تبلیغات ستادکل نیروهای مسلح، سناریوی ترور و وحشت را همانند سایر سناریوهای کینه ورزی نظام سلطه علیه ملت ایران، تلاشی از پیش شکست خورده قلمداد و تصریح کرد:  با کشتن دانشمندان کشور راه پیشرفت و دستیابی به فناوری های راهبردی و سرنوشت ساز از جمله فناوری های صلح آمیز هسته ای مسدود نخواهد شد بلکه قطار پیشرفت های علمی ملت ما با همت جوانان غیور و غیرتمند با شتاب بیشتری به حرکت خود ادامه خواهد داد.  جزایری، آژانس بین المللی انرژی اتمی را از جمله مقصران پرونده ترور دانشمندان هسته ای ایران معرفی کرد و افزود: انتشار فهرست دانشمندان و مدیران هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی این امکان را برای شبکه های جاسوسی و تروریست پرور نظام سلطه بویژه جوخه های جنایتکار ترور و کشتار رژیم صهیونیستی فراهم آورد تا دانشمندان ایرانی را شناسایی و مورد هدف جنایات خود قرار دهند و این آژانس باید از این بابت پاسخگو باشد.  معاون ستادکل نیروهای مسلح کشورمان در پایان تاکید کرد: دشمنان انقلاب و پیشرفت ملت ایران هیچ شکی به خود راه ندهند که به موقع پاسخ تنبیهی مناسب به آمریکا، رژیم صهیونیستی و دیگر شرکای اینگونه جنایات داده خواهد شد. تروریست ها و حامیانشان افرادی زبون و جنایتکار هستند که باید مجازات شوند

 

/ 0 نظر / 17 بازدید