شب قدرراقدربدانیم.....

آن شب قدر که گویند اهل خلوت امشب است.
یا رب این دولت در کدامین کوکب است
تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد
هر دلی از حلقه ای در ذکر یا رب یا رب رسد.

شب قدر به احتمال بسیار قوی شب 27 رمضان می باشد. چرا که به گفته امام فخر رازی در تفسیر کشاف کلمه ایمرکب (لیله القدر ) سه بار در سوره قدر تکرار شده است و چون دارای 9 حرف می باشد. پس که در مجموع 27 حرف می شود. شب قدر شبی یگانه و ممتاز در میان شبهای سال است به سخن سعدی :

شب قدر بی قاگر همه شب قدر بودی در بودی
آری در طول سال تنها یک شب استثنایی و بی نظیر است که طبق قرآن از هزار ماه بهتر و با ارزش تر است. و هزار ماه برابر 83 سال و 4 ماه می شود که برابر با طول عمر یک انسان است. و همین بس که در وصف شب قدر چه گویم.این شب پر رمز و رازترین و شرف ترین شبهای سال است که نهایت لطف و عنایت خداوندی را به بشر می رساند.مخصوصاً به مسلمانان. چرا که در این شب قرآن بر پیامبر نازل شد. قرآنی که کلام وحی و ام الکتاب است، در این شب سرنوشت و مقدرات تمامی بندگان مشخص می شود شب قدر در میان ما مسلمین ارج و منزلت خاصی دارد. در این شب مؤمنان که طی 26 روز، روزه داری صفای دل یافته اند با پروردگارشان نجوای عاشقانه دارند. استغفار می جویند و مغفرت می طلبند. زنان و مردان و دختران و پسران گروه گروه از اوایل شب تا سحر می نشینند و به عبادت خداوند مشغول می شوند. گاهی نماز و قرآن می خوانند و گاهی چای و شیرینی می خورند. و گاهی هم به بحث دینی مشغول می شوند و دانسته های دینی خود را به اعضای گروه منتقل می کنند.
در میان ما ترکمنان ها سنت پسندیده ای شب نشینی در شب قدر از قدیم الایام معمول بوده و فلسفه آن این بوده است که عبادت انفرادی انسان را زود خسته می کند و برایش سخت است.
اما عبادت گروهی و عبادت در جمع هیجان انگیز و سهل و ساده است.و شور و شوق دیگری دارد. شاید هم یکی از فلسفه های نماز جماعت همین باشد.
شب قدر فرا رسیده است و فرصتی طلایی در دستان ما قرار دارد . این ما هستیم که آن را استفاده کنیم یا از دست دهیم. اختیار با خود ماست. ولی نیک می دانیم که ترکمنهای عزیزمان آن چنان دل در گرو عشق به خداوندی دارند که ممکن نیست این شب عزیز را از دست دهند و آن را به باطل و عاطل بگذرانند. امید که از این شب عزیز نهایت بهره را ببریم و تن و روح خودمان را اداء نمائیم. در شب قدر زیاد دعا کنیم و به همنوعان نیازمند خود یاری برسانیم. و با اطرافیان مهربان تر و خوش حلق تر باشیم .
در پایان دعای خواجه عبدالله انصاری را برای حسن کلام می آوریمکه :
الهی ما را آن ده که آن به.
آمین یا رب العالمین.

/ 0 نظر / 41 بازدید